Vyšetřovací tým Exploze

Založen: 10. ledna 1989 na odboru II. Správy SNB v Praze (tento odbor byl hlavní správou kontrarozvědky pro boj s vnějším nepřítelem)

Činnost ukončena: 21.12.1989

Vyšetřování:

Vedeno stíhání neznámého pachatele pro trestný čin obecného ohrožení (Plzeň) a trestný čin záškodnictví.

Vyšetřovatelé byli přesvědčeni, že se jedná o totožného pachatele. Ten měl možnost získat průmyslovou trhavinu Gelamon, měl zkušenosti v nakládání s výbušninami, byl manuálně zručný s přístupem k dílenskému vybavení. Primárně byly šetřeni všichni střelmistři, kteří měli odpovídající krevní skupinu, nebo kteří zaváděli rozbušku do svázaných náložek z boku.

Vyšetřovatelé odhadovali, že pachatelem je muž plavých vlasů, možná s vousy. Zároveň předpokládali, že se jedná spíše o skupinu, než jednotlivce.  Jezdil Škodou 105 či 120 červené barvy. V Ústí nad Labem byl v souvislosti s výbuchem zaznamenán výskyt obdobného vozidla, které mělo gumové lišty, červené mlhovky a SPZ začínající ACV či ACY.

Na bombě nalezené v Plzni zjištěn výskyt krve skupiny AB. Ten je v populaci nejméně častý (uvádí se 2-5% populace). Nalezen též vlas blonďaté osoby a pot. (pozn.: Metoda DNA se tehdy ještě nepoužívala. K jejímu použití došlo v ČSFR až v roce 1992.)

Před žádným z výbuchů nedošlo k varování, po výbuchu se k činu nikdo, kdo by skutečně mohl být pachatelem, veřejně nehlásil.

Nepodařilo se najít politický impuls, podle kterého by se dal odvodit výběr místa výbuchů.

K výbuchům docházelo v podobnou dobu (kolem 2-3 hod. v noci), vždy ve všední den, blízko termínu novoluní.

Výbušniny byly položeny na zem u budov, které se daly považovat za výkladní skříň režimu. Vždy se jednalo o moderní prosklené budovy. Právě díky bohatému prosklení byly výbuchy schopny způsobit vysoké škody.

Prověřovaly se všechny osoby které mohly přijít do styku s výbušninou Gelamon vyráběnou v Německé demokratické republice. Šlo o zaměstnance desítek podniků na celém území Československa, jednalo se o tisíce osob, zejména střelmistrů.

Hledaly se komponenty použité při výrobě výbušného zařízení, což byly běžné budíky, baterie, poměděný a měděný plech, dřevotřísková deska.

Příslušníci SNB se zaměřili na prevenci - vytipovali objekty možných příštích útoků, konkrétně OV KSČ v Tachově, Chebu, Sokolově, Klatovech, Rokycanech, České Lípě, Děčíně, Chomutově, Jablonci nad Nisou, Litoměřicích, Liberci, Lounech a Teplicích. Bdělost byla testována pokládáním maket připomínajících výbušný systém. Vyšetřovatelé získali poznatek, že v době kolem 28.6.1989 může dojít k útoku na OV KSČ Pardubice, k ničemu však nedošlo.

Byly prověřovány osoby, které se bez důvodu pohybovaly v blízkosti stranických budov.

Pocínovaný vodič využitý při konstrukci nálože byl odebírán pouze čtyřmi podniky.

V organizacích, které na fakturu odebraly budíky PRIM - 71 bylo prověřováno využívání měděného plechu 0,3 a 0,5 mm, který byl využit při konstrukci bomby.

Motouzy, kterými byla nálož ve fólii ovázána, vyráběl podnik Juta Přerov a odebíralo jej Řempo Praha. To jej distribuovalo podřízeným organizacím do celé ČSR.

V zájmu vyšetřovatelů se ocitl Jiří S., který si v době výročí srpna 1968 fotil příslušníky SNB chystající se do akce. Při prohlídce u něj byl nalezen lístek označující trhavinu Gelamon 30-351, rok výroby 1989, o průměru odpovídajícím náložek z výbuchů.

Na vytipované osoby byl nasazen ,,pramen Diagram" či ,,Přestavba." Jedná se o označení nasazených odposlechů. K nasazení odposlechů stačilo třeba zakoupení čtyř budíků.

Právě nákup nebo projevený zájem o komponenty, ze kterých byl výbušný systém sestaven, budili zájem vyšetřovatelů. V podezření se tak ocitl například mladík, který zakoupil větší množství budíků PRIM v prodejně Klenoty v Tišnově (okres Brno venkov).

Prověřovány byly osoby, které v době výbuchů byly v místě ubytovány. Přišlo se tak například na Miroslava B. a Jiřího F. z montážního podniku Spojů Praha, kteří byli ubytováni v termínech výbuchů v Č. Budějovicích, resp. Pelhřimově. Zároveň jejich zaměstnavatel prováděl při výstavbě sítí trhací práce za použití výbušnin.

Monitorován byl pohyb červených vozidel Škoda s pražskou SPZ v blízkosti stranických sídel. 13.4.1989 byl takto zachycen podezřelý pohyb vozidla Škoda 120 SPZ ACT 84-50 s řidičem, který se představil jako major SNB Jan Míka. Následným ověřováním bylo zjistěno, že nikdo takový u SNB nepracuje.

Expertýzy zjistily, že zelenobílý drát použitý při konstrukci výbušného systému v Plzni byl totožný, jaký byl použit v Č. Budějovicích (výrobce Kablo Vrchlabí). Drát byl určený pro zvláštní účely - konstrukci rozbušek, případně jako drát, kterým se prodlužovalo roznětné napětí.

Prověřovala se řada anonymních telefonátů a dopisů. Do rádia Svobodná Evropa a redakce Rudého práva byl například zaslán dopis podepsaný organizací ,,Český sever."

Ve věznici Brno - Bohunice se k položení bomby v Ústí nad Labem doznal Antonín P. Šetřením byl jako pachatel vyloučen.

U podezřelých, kteří nebyli ve spise vedeni svými jmény (označeni jako Dajan a Delč) byla zjištěna druhová shoda plechů použitých při konstrukci nálože odpálené v Ústí s plechem, který používali na pracovišti. Byla jim provedena prohlídka služebních vozidel, ale bez poznatků.

Vyšetřovatelé se dostali ke svědectví, že na školení střelmistrů v Brně se hovořilo o výbuších blízko státních budov a popisoval se pachatel, který odpovídal vyšetřovací verzi.

Expertýzou byla potvrzena shoda mezi fólií, ve které byly nálože zabalen, z výbuchu v Č. Budějovicích a nevybuchlé nálože v Plzni. Jiná expertýza došla k závěru, že dřevotříska v Plzni a v Pelhřimově byla pravděpodobně odlišná.

Při hledání pachatele byl nasazen počítačový systém, do kterého byly zanášeny údaje o jméně, povolání, zaměstnání, možnosti služebního pohybu po ČSSR, vztah k výbušninám, vlastnictví soukromého vozu, ubytování v blízkosti výbuchu v hotelu, pohyb v místě, průjezd či parkování vozidla v místě výbuchu, možnost opatřit si nálož, krevní skupina, alibi na data výbuchů, protisocialistické smýšlení, možnost získat rozbušku nebo výbušninu apod. Cílem bylo vytipovat osoby, které splní nejvíce předpokladů pro pachatele.

Spis nese záznam o opatřeních mimo resort Ministerstva vnitra - zvažovat uveřejňování zpráv o pumových útocích a publikování materiálů, jelikož takové zprávy a materiály mohou být pro určité osoby návodem k jednání či anonymním výhrůžkám, natočit a nejširší veřejnosti představit film s pracovním názvem ,,Nebezpečná lhostejnost,“ vyvolat jednání s Českou a Slovenskou pojišťovnou o spoluúčasti na nákladech tohoto filmu, prostřednictvím médií i přednášek působit na veřejnost a potenciální výrobce domácích výbušnin s cílem odradit je od výroby.

Katedra psychologie VŠ SNB vypracovala profil pachatele na základě prvního z výbuchů. Upozorňovala na omezené informace a nejistotu, zda se jedná o jednoho pachatele, nebo skupinu pachatelů. Profil byl stanoven v základních bodech takto:

- osoba je minimálně průměrně inteligentní, její uvažování se vyznačuje racionalitou a komplexností

- v osobě je silně fixováno nepřátelství vůči socialistickému společenství, je však pravděpodobné, že jde o nepřátelství kontrolované a regulované, které pachatel skrývá, neprojevuje je otevřeně před širším okolím a ani blízkými není považován za politického radikála

- čin je pravděpodobně produktem delších úvah a dlouhodobějšího rozhodování

- osoba má velikou schopnost sebeovládání a vnitřní ukázněnosti, navenek je bezkonfliktní, zejména ve vztahu ke svému okolí

- v činnosti pachatele se projevuje pečlivost, důslednost, detailnost až puntičkářství

- je velmi málo pravděpodobné, že by se jednalo o agresivního či nezdrženlivého psychopata jednajícího impulzivně

- pachatel projevoval ohleduplnost neublížit lidem pravděpodobně i při přípravě výbušniny, předpokládá se, že pro výrobu bomby použil odlehlejší místo jako je chata, kůlna, garáž a před samotnou akcí mechanismus odpálení a účinnost výbušniny ověřoval

Ještě před výbuchem v Ústí nad Labem byl stanoven model pachatele na základě vyšetřování předchozích událostí:

- Pachatel ukládá nálož v blízkosti budov stranických a státních orgánů, budov společenských organizací, objektů SNB a památníků majících vztah k budování socialismu. Jedná se o objekty soudobé architektury s velikými prosklenými plochami v okruhu 100 metrů. V těsné blízkosti takto soustředěných budov se nenachází trvale obydlené objekty. Pachatel nálož ukládá v noční době s výbuchem načasovaným mezi 2-4 hod.

- Pachatel má přímou možnost získat trhavinu Gelamon 30-351, může se jednat o osoby střelmistrů, jejich pomocníků, skladníků, přepravců či osob z prostředí, kde se s trhavinou pracuje, případně má pachatel možnost získat od takových osob zprostředkovaně.

- Pachatel má přímý přístup k rozbušce DEM-S-Z-CZ ST 01-FE, může se jednat o střelmistry, jejich pomocníky, skladníky či pracovníky výrobního závodu, nebo má možnost získat ji zprostředkovaně.

- Pachatel má potřebné praktické i teoretické zkušenosti s používáním výbušnin. Tyto vědomosti získal v rámci zaměstnání, výkonu vojenské služby, v rámci svého zařazení u armády či SNB jako zaměstnanec těchto složek, ve výkonu trestu odnětí svobody nebo zprostředkovaně.

- U pachatele lze předpokládat manuální zručnost.

- Pachatel má přístup k poměděnému plechu výrobce KŽ Velký Šenov, plech mohl získat u výrobce, odběratelů nebo náhodným způsobem.

- Pachatel má přístup k dřevotřískové desce výrobce JZD Volary a Interiér Říčany a vodovzdorným překližkám.

- Pachatel může používat vozidlo Škoda 105 nebo 120 červené barvy, které může být evidované na něho, rodinného příslušníka, může být vypůjčené nebo podnikové. V této souvislosti se jedná o osobu věku minimálně 20 let a držitele řidičského oprávnění.

- Pachatel je plavých vlasů, je předpoklad, že nosí vousy, má krevní skupinu AB.

- Může jít o jednoho pachatele nebo skupinu. Ve všech případech bylo použito množství trhaviny o váze 12-20 kg, takové množství se vejde do dvou.

- Jedná se o osobu mužského pohlaví s možností pohybu po pracovní době, invalidního důchodce nebo v rámci pracovní doby (řidiče, nákupčího apod.)

Vyšetřovatelé na základě uskutečněných akcí pachatele vytipovali společné rysy míst útoků:

- Soustředění státních budov v okruhu 100 metrů (stranické orgány, sídla společenských organizací, objekt SNB, objekt symbolizující úspěchy budování socialismu).

- V těsné blízkosti se nenacházejí trvale obydlené stavby.

- V prostoru je parková úprava (živý plot, keře), kterou protínají chodníky či stezky pro pěší.

- V blízkosti se nachází dopravní teplna umožňující rychlé opuštění místa nejméně dvěma směry.

Máte-li k věci jakékoliv svědectví či materiál napište mi na: posta(zavináč)exploze89.cz