1989 - Ústí nad Labem

Datum: 8. února 1989, středa (novoluní 6.2.)

Místo: Atrium budov krajského národního výboru, podniku Stavoprojekt, Generálního ředitelství podniku Výstavba Severočeského kraje a Městského národního výboru v Ústí nad Labem

Čas: 2:45 hod.

Popis bomby: asi 10kg trhaviny Gelamon, krabice z dřevotřísky, dva budíky Prim Mirka 394 (fialový a růžový)
Rozpor - odpálení bomby. Dva zdroje (Česká televize a web města) uvádějí odpálení na dálku, kdy nejprve byla odpálena malá nálož, která vynesla do vzduchu větší, která následně explodovala nad zemí). Ve spisech jsem ale tuto informaci zatím nenalezl.

Škoda: 6 mil. Kčs

Souvislosti:
12.1. - zasedání KV KSČ

24.1. - reportáž o spalování chemických odpadů na skládce v Chabařovicích v době špatných rozptylových podmínek, pobouřená veřejnost (Československá televize, noviny Průboj)

24.1. - ,,Hrozba ze sluchátka" - výhružné telefonáty o uložení výbušniny (noviny Průboj)

31.1. - zasedání KV KSČ

2.2. - Kde je pravda? - Sklo Union Teplice neplní plán, výročí ,,Duchcovský viadukt" (noviny Průboj)

7.2. - ,,Jde vždy jen o recesi" - článek o telefonických výhrůžkách bombovým útokem (noviny Průboj)

8.2. - výbuch - porada KV KSČ

24.2. - oslavy vítězného února v Ústí

7.3. - požár nemocnice v Teplicích

9.3. - schůze předsednictva KV KSČ

Vyšetřování:

19.1.1989 (tři týdny před výbuchem) byl na základě rozkazu náčelníka KS SNB Ústí nad Labem schválen přísně tajný plán opatření v akci ,,EXPLOZE“, který navrhoval realizovat na území Severočeského kraje tato opatření:

1) Prostudovat všechny dostupné archivní materiály StB a VB týkající se destrukce objektů za využití trhavin od roku 1948.

2) Na pracovištích, kde se využívá Gelamon, typovat spolehlivé osoby, které by prověřovaly osoby podezřelé.

3) Provést prověrky osob, které odpovídají profilu pachatele plus osob, které odmítly odběr krve.

4) Při rozpracování vytypovaných osob používat ZTÚ (odposlechy apod.) a domovní prohlídky za využití přístroje PD-2 (přístroj schopný odhalit stopy výbušnin).

5) V návaznosti na typ výbušniny a modelu pachatele prověřit zpětně od roku 1985 všechny tzv. neregistrované výbuchy.

6) Provádět expertizy výhružných anonymů.

Součástí rozkazu byla i preventivní opatření, zejména vytipování možných míst výbuchu, provést jejich obhlídku, určit kritická místa vhodná k uložení trhaviny, pokud je v místě kamerový systém, zjistit jeho funkčnost, pořídit plánky míst, budovat v blízkosti vytipovaných objektů síť důvěrníků, kteří by střežili pohyb červených vozidel Škoda 105, 120 nebo 130 a podezřelý pohyb osob.

Po výbuchu bylo zjištěno:

Nálož byla umístěna v místě slabšího osvětlení, lampy se nacházejí po obvodu atria. Vyšetřovatelé považovali za důležité svědectví nelegálního taxikáře. Ten byl v čase bezprostředně před výbuchem oslněn protijedoucím autem, kterým byla červená Škoda 105 či 120. Automobil jel vysokou rychlostí směrem z Ústí nad Labem. Svědek se rozhodl, že bude silničního piráta pronásledovat. Svědek, než vozidlo riskantní jízdou zmizelo v mlze, stihl zaznamenat, že vozidlo mělo pražskou poznávací značku (ACV či AVC s prvním číslem 58 nebo 38), posádka byla mužská a nejméně dvoučlenná, mužům chyběly vlasy, byly podobně vysokého vzrůstu.

Pikantností je, že svědek byl veden jako pracovník Ministerstva vnitra.

Svědectví ze dne předcházejícímu výbuchu popisuje podezřelé chování tří mužů, na základě výpovědí byly vytvořeny i jejich kreslené podobizny.

V Ústí tehdy byly anonymní výhružky výbuchem časté, jak dokládám ústřižkem ze stranických novin Průboj přímo ze dne, kdy k explozi došlo.

Jeden z poznatků získaných ze svědeckých výpovědí vedl k možnému vztahu členů České speleologické společnosti k výbuchu v Ústí.

Těsně po explozi došlo dle svědectví přivolaného hasiče k rozsvícení světel v jedné z kanceláří v politickým aparátem obsazené části budovy. Po příchodu na místo bylo patrné, že dveře byly vyraženy, přestože podle podle vrátné byla budova prázdná.

Prověřována byla možná souvislost s neobjasněným odstřelem sklaního masivu v obci Osek na Teplicku, ke kterému došlo v roce 1985.  

Další zjištění:

Jeden z autorů výhružných telefonátů byl dopaden a potrestán. K tomuto příběhu mě přivedla pracovnice Vědecké knihovny v Ústí, s výbuchy ale neměl tento žák učiliště nic společného.

Odkazy:

https://www.naseveru.net/2019/02/12/severocesky-atentat-nebyl-nikdy-vysetren/
https://www.usti-nad-labem.cz/dejiny/1945-95/ul-8-39.htm

Máte-li k věci jakékoliv svědectví či materiál napište mi na: posta(zavináč)exploze89.cz